روش نگهداری بونسای

زمانی که اسم بونسای را میشنویم،سریعا یاد گیاهان کوچکی می افتیم که به صورت مینیاتوری رشد کرده و نگهداری بسیار سختی دارند اما باید بگم اینطور نیست. . !
بونسای اصطلاحی هست برای پیوند دادن یک گیاه کوچک به تنه زنده مینیاتوری که به آن بونسای کردن گیاه گفته میشه و تقریبا شامل بیش از ۵۰۰ گیاه میشه.

بهترین روش نگهداری بونسای تنها ۳ روش بسیاز ساده هست:
۱٫نور مناسب
۲٫آبیاری منظم و غبار پاشی
۳٫خاک غنی بونسای
. . .
نور:بهترین نور برای بونسای نور های آپارتمانی هستش،یعنی نور خورشید که شکسته شده و به صورت نرم روی گیاه می تابه نه به صورت آفتاب مستقیم. . !پس بونسای به نور غیر مستقیم مثل کنار پنجره پرده دار نیازمنده و دقت داشته باشید هر چند روز باید بونسای رو بچرخانید تا نور به طور یکنواخت روی اون بتابه و همه گیاه به تناسب نور گیری کند.یکی از رایج ترین مشکلات مراجعه کنندگان همین هست که یکطرفه بونسای آن ها برگ های تازه و با طراوت داره ولی طرف دیگر بونسای اینگونه نیست و جواب این سوال فقط و تنها فقط با چرخاندن بونسای حل خواهد شد.
. . .
آبیاری و غبار پاشی:گیاه های بونسای نیازمند رطوبت در خاک هستند اما به مقدار مناسب . . !اما سوالی که پیش میاد این هست مقدار مناسب یعنی چقدر؟باید در جواب گفت گیاهان بونسای باید در هفته ۲ بار با فاصله زمانی مشخص که توسط شما تعیین میشه آبیاری بشوند و دقت داشته باشید هر دفه آبیاری باید به صورتی باشد که گیاه سیراب بشه!یعتی حداقل یک سوم اندازه گلدان به اون آب بدید و از خارج شدن آب از انتهای گلدان حتما اطمینان حاصل کنید زیرا در غیر اینصورت یا آب به اندازه کافی به گیاه داده تزریق نشده یا خاک گلدان شما دارای زهکشی مناسبی نیست!
برای غبار پاشی روی برگ ها نیز باید آب را با اسپری هفته ای یکبار روی برگ گیاهان بونسای اسپری کرده به گونه ای که تمام برگ ها رو رطوبت حاصل از اسپری فرا بگیرد و آغشته به قطرات آب بشوند.
. . .
از مهمترین ارکان نگهداری بونسای خاک غنی اون هست که متاسفانه موادی که داخل این خاک بکار برده میشه همگی وارداتی هستند و تنها یک عنصر خاک که تنها در اصفهان موجود هستش رو قادر به تولید و کشت هستیم.پس همیشه به یاد داشته باشیم خاک مخصوص بونسای را تهیه کنیم و از خوب بودن جنس آن حتما اطمینان حاصل کنیم زیرا بونسای ما نیازمند خاک غنی و مخصوص خودش هست که در بازار به اسم خاک بونسای به فروش میرسه.
. . .
گالری گل گلیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *